Users on-line: 1

Strona istnieje 4314 dni

Licznik Odwiedzin:
 • minaret solo- cale 72 metry
  minaret solo- cale 72 metry
 • wieża z 100% żelaza i minaret w tle...
  wieża z 100% żelaza i minaret w tle...
 • ha, to nie ta kolumna z Kamasutrą...
  ha, to nie ta kolumna z Kamasutrą...
 • czlowiek i 3 kobiety...
  czlowiek i 3 kobiety...
 • to TEN fragment....
  to TEN fragment....

krótki, wieczorny odcinek

W promieniach zachodzącego słońca dojeżdżamy do kompleksu budowli Qutab. Ciekawa rzecz ten kompleks. Wybudowany w XII wieku był symbolem zwycięstwa władcy muzułmańskiego nad ostatnim królem hinduskim, czyli w praktyce islamu nad hinduizmem. Wybudowany jako meczet w miejscu świątyni indyjskiej, a jako budulca wykorzystano szczątki indyjskich budowli. Stąd nietypowy charakter, zazwyczaj w meczetach nie spotyka się tego typu rzeźb, co tu, po prostu całe kolumny indyjskie tu zastosowano jako budulec…  Na jej terenie są dwie wspaniałe rzeczy: najwyższy na świecie minaret Qutab Minar (Osiowy Minaret), wspaniale rzeźbiony i druga osobliwość: Iron Pillar- pozostały po świątyni hinduskiej ponad 1600 letni metalowy  wielometrowy słup żelazny. Ciekawy o tyle bardziej, że mimo 17-tu wieków istnienia nie łapie się go rdza. Jest wykonany ze 100% żelaza z zawartością innych domieszek na poziomie 0,0000000%  Nawet współczesna metalurgia czegoś takiego nie potrafi osiągnąć. Naukowcy podejrzewają, że powstał on w wyniku przekucia meteorytu…

Spacerujemy pośród tych indyjskich kolumn w islamskiej świątyni, staję wraz z trzema koleżankami do wspólnej fotki. Starszy pan chwilę na nas patrzy i wygłasza łamanym polskim: O, tu jest jeden człowiek i trzy kobiety- mój wife is Polska….

Grupujemy się wokół Grzesia, który opowiada, że Qutab Minar ma 72 metry wysokości, że istnieje legenda, że ten który potrafi objąć żelazny słup rękami założonymi do tyłu na pewno jeszcze odwiedzi Delhi, a także o tym, że do budowy meczetu użyto indyjskich kolumn, a na jednej z nich jest dotąd widoczna wyrzeźbiona cała Kamasutra. I tu uzyskał pełną uwagę uczestników wycieczki:

- Świstać wszystkie 72 metry, świstać upadek hinduizmu i świstać rzeźbione inskrypcje, GDZIE JEST TA KOLUMNA Z KAMASUTRĄ??????

 

stat